Na tejto stránke nájdete všeobecné informácie o kurzoch a odpovede na často kladené otázky.

 

Vybavenie - čo potrebujem?

V cene kurzu je aj zapožičanie základného vybavenia potrebného pre absolvovanie kurzu - horolezecká sedačka, hrudný úväz, prilba, lezačky, HMS karabína, istítko.

V prípade metodických kurzov je ideálne ak účastníci používajú vlastný horolezecký materiál, aby sa s ním naučili čo najlepšie pracovať, nie je to však podmienkou.

 

Čo si obliecť?

Na kurz je potrebné voliť skôr športové oblečenie. Je dôležité, aby vás odev neobmedzoval v pohybe. Vhodné sú volné alebo strečové nohavice, prípadne legíny, v letnom období krátke nohavice pod kolená. V závislosti od teploty krátke alebo dlhé tričko a mikina. V prípade chladnejšieho počasia je potrebné si zobrať aj teplejšie oblečenie nakoľko pri lezení sa aktívny pohyb strieda s fázou istenia alebo oddychu a je dôležité telo udržiavať v teple.

Neodporúčame oblečenie ako rifle alebo krátke nohavice nad kolená.

 

Kde sa stretneme?

Čas a miesto stretnutia pred začiatkom kurzu je upresnené na základe osobného dohovoru (telefonicky alebo e-mailom). Pre niektoré lokality máme zaužívané miesta stretnutia:

 • Haliny, Malinô Brdo: Parkovisko Skipark Ružomberok, mostík pred budovou kabínkovej lanovky, Hrabovská dolina, GPS: 49.070000, 19.272764, mapa,
 • Machnaté, Demänovská dolina: Parkovisko pred hotelom Tri Studničky, Demänovská dolina 584, Demänovská dolina, GPS: 49.030631, 19.572932, mapa,
 • Lisková, Lisková 562, Lisková, parkovisko na konci ulice, GPS: 49.094269, 19.349111, mapa,
 • Lezecká stena v Ružomberku: parkovanie na ulici pred budovou telocvične, Sládkovičova ulica 230/23, Ružomberok, GPS: 49.064225, 19.304589, mapa.

V prípade potreby je po osobnej dohode možné aj vyzdvihnutie účastníkov kurzu v mieste ich ubytovania (v hoteli, penzióne a podobne).

 

Priebeh kurzu

Priebeh kurzu závisí od konkrétneho druhu kurzu a dĺžky jeho trvania:

 • stretnutie a doprava na miesto konania kurzu,
 • teoretická príprava,
 • praktická časť kurzu,
 • prestávky na občerstvenie, obed a podobne,
 • v prípade že sa kurz koná v lokalite, kde sa účastníci nemôžu dostať samostatne svojou dopravou, po skončení kurzu ich dopravíme naspäť k ich vozidlu (na miesto stretnutia pred kurzom).

 

Certifikát

Po úspešnom absolvovaní kurzu dostane každý učastník certifikát o absolvovaní príslušného typu kurzu.

  

Poistenie

Pre absolvovanie kurzu v našej horolezeckej škole je potrebné mať zabezpečené poistenie pre zásah HZS. Poistenie je možné zabezpečiť z našej strany, alebo si ho môžu účastníci zabezpečiť individuálne. Členovia SHS JAMES alebo držitelia Alpenverein majú toto poistenie zabezpečené v cene členstva.

 

Informovaný súhlas

Napriek kvalifikácii a snahe našich inštruktorov o maximálnu bezpečnosť pri výcviku a kurzoch, lezenie je šport, ktorý sprevádza určitá objektívna forma rizika, spôsobená prírodnými javmi, ako napríklad samovolné padanie skál, ktoré nie je možné ovplyvniť.

Z tohto dôvodu vyžadujeme pred absolvovaním kurzu podpísanie informovaného súhlasu o týchto skutočnostiach. Pre osoby mladšie ako 18 rokov musí tento súhlas podpísať ich zákonný zástupca.

 

Zásady bezpečnosti

Počas lezeckého kurzu alebo kurzu zážitkového lezenia je potrebné dodržiavať následujúce zásady bezpečnosti:

 1. Počas celej doby trvania kurzu je potrebné prísne a bez výnimiek rešpektovať pokyny lezeckých inštruktorov.
 2. Pohyb na umelej lezeckej stene alebo v skalnom teréne obtiažnosti UIAA II. a viac je dovolený len so súhlasom lezeckého inštruktora po kontrole správneho oblečenia sedacieho (prípadne hrudného) úväzu a kontrole správneho naviazania sa na lano.
 3. Počas celého trvania kurzu je potrebné využívať iba certifikované horolezecké vybavenie a primerané športové oblečenie a lezeckú obuv (s označením CE).
 4. Počas celej doby trvania kurzu sa v miestach s rizikom padania skál vyžaduje používanie ochrannej prilby certifikovanej pre použitie v horolezectve.
 5. Lezec a istič sa musia vzájomne pred lezením vždy skontrolovať (osmičkový uzol, sedák, istiace zariadenie).
 6. Pri lezení na prvom konci lana nie je dovolené vynechávanie fixných istiacich prostriedkov bez výslovného súhlasu lezeckého inštruktora, na zaistenie postupu v teréne musia byť využité všetky dostupné prostriedky.
 7. Istenie spolulezca je dovolené len pod dohľadom lezeckého inštruktora, bez dohľadu inštruktora istič preberá plnú zodpovednosť za kvalifikované istenie lezca.
 8. V prípade kurzu na umelej stene je potrebné dodržiavať návštevný poriadok príslušnej lezeckej steny. V prípade kurzu v prírode je potrebné dodžiavať zásadý a etiku danej lezeckej oblasti,
 9. Počas kurzu je potrebné brať ohľad aj na ostatných lezcov, ktorí nie sú súčasťou kurzu, ale pohybujú sa v rovnakej oblasti, aby sme svojou činnosťou neohrozovali ich zdravie ale tiež aby oni svojou činnosťou neohrozovali nás.
 10. Účastník kurzu nesmie byť pod vplyvom alkoholu, návykových alebo psychotropných látok ani liekov znižujúcich pozornosť. Konzumácia alkoholu a návykových alebo psychotropných látok alebo liekov znižujúcich pozornosť je počas trvania kurzu prísne zakázaná. 
 11. Počas kurzu je potrebné prihliadať na ochranu životného prostredia, účastníci kurzu sú súčasťou prírody a preto by mali dbať o jej ochranu a zbytočne nerušiť a neznečisťovať svoje okolie.
 12. V prípade zdravotného stavu, ktorý by mohol mať vplyv na schopnosť absolvovať lezecký kurz alebo v prípade akútnych zdravotných problémov počas trvania kurzu je potrebné bezodkladne informovať o tejto skutočnosti lezeckého inštruktora.
 13. Účastník kurzu je povinný oznamovať bez odkladu lezeckému inštruktorovi nedostatky, ktoré by mohli ohroziť jeho bezpečnosť, alebo zdravie, či zdravie iných osôb, najmä bezprostredné a vážne ohrozenie​ ​život a ​​alebo ​​zdravia.
 14. V ​​prípade​ ​úrazu​ ​je ​​účastník kurzu ​​povinný ​​ohlásiť​ ​úraz​​ bezodkladne lezeckému inštruktorovi.

Pri nedodržiavaní zásad bezpečnosti bude účastník z kurzu vylúčený bez nároku na náhradu nákladov na kurz.

Naši inštruktori

Kto sme

Lezenie je viac ako šport - je to činnosť vzbudzujúca emócie, adrenalín, je to možnosť ako spoznať samého seba a prekonať svoje limity.

Pri výcviku v prvom rade myslíme na bezpečnosť našich klientov, ale každý dotyk zo skalou, či chytom na lezeckej stene musí byť pre našich klientom aj zážitkom.

Zažite to aj vy a vyskúšajte lezenie na skalách či na lezeckej stene na Liptove pod vedením našich kvalifikovaných a skúsených inštruktorov!

Mailinglist

Chcete dostavať informácie o nových kurzoch a novinkách zo sveta horolezeckej metodiky?

Zaregistrujte sa do nášho mailinglistu!

Kde nás nájdete

Súbory cookies nám umožňujú skvalitňovať naše služby poskytované prostredníctvom tohto webového sídla. Nastavenie Vášho prehliadača je v zmysle § 55 ods. 5 zákona č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách považované za Váš súhlas s používaním cookies na našej stránke. Viac informácií o spracúvaní osobných údajov nájdete tu.